Death From Above 1979 – The Physical World

Okładka + info

Gatunekdance-punk
Rok wydania2014
WytwórniaLast Gang Records

Retzka

Kanadyjski duet składający się z basisty i perkusisty, którzy pokazują, że więcej instrumentów nie trzeba do tworzenia chwytliwych kawałków. Tak przedstawiłbym Death From Above, a słuszność tego stwierdzenia zdaje się potwierdzać album „The Physical World”.

Wydanie z 2014 roku składa się w głównej mierze z szybkich kawałków, opartych na ostrych, a przy tym chwytliwych riffach, zagranych na gitarze basowej. Całość jest uzupełniona o – takie odnoszę wrażenie – równie nieskomplikowaną perkusję, a także wokal Sebastiena Graingera wyśpiewujący – jeszcze raz użyję tego słowa – nieskomplikowane teksty w swoim charakterystycznym tonie.

Z kawałka na kawałek coraz łatwiej jest wychwycić takie elementy, jak progresja w brzmieniu, zmiany w riffach, pauzy na wstawki klawiszowe lub z wykorzystaniem syntezatorów, a nawet dźwięki z debiutanckiego albumu (porównajcie „Gemini” z „Turn It Out” z krążka „You’re A Woman, I’m A Machine”).

Całość stanowi mieszankę alternative rocka, popu, punku i noise’u. Myślę, że jej proporcje są takie same niezależnie od tego, czy dany kawałek jest szybszy („Government Trash”), czy wolniejszy („White Is Red”). Dlatego „indie-punk” jest dla mnie pasującym określeniem, jeśli chodzi o gatunek tej płyty.

Jestem skłonny stwierdzić, że przez swoje niejako proste brzmienie, z popowymi naleciałościami, „The Physical World” jest albumem nie tylko chwytliwym, lecz również całkiem tanecznym – mimo tego, że tańcu wiem tyle, co australopitek o podróżach kosmicznych. Jednak, jeśli zajrzy się pod tę chwytliwą warstwę, nie ma tu zbyt wielkiej głębi – choć przypuszczam, że nikt o jej wprowadzeniu nie myślał podczas produkcji tych kawałków.

Ulubiony kawałek

Crystal Ball

Ocena

Chwytliwe, nieskomplikowane.

6/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s