Zamilska – UNDONE

Okładka + info

Gatunekindustrial techno
Rok wydania2016
WytwórniaUntuned Records

Retzka

„Untune”, pierwszy album Zamilskiej, został określony jako industrial techno. „UNDONE”, drugie wydanie, nadal nosi tę łatkę. Czy słusznie? Nie do końca – kawałki mają z nim wspólny mianownik, ale zalatują też tribalem i muzyką filmową. Dlaczego tak myślę?

Po pierwsze, tempo niższe niż w techno. Zdecydowanie bliżej niektórych odmian industrialu. Druga sprawa – repetycje, a raczej ich drugoplanowość. Techno opiera się na pętlach – i to nie tak, że pętli na „UNDONE” nie ma, lecz zapętlone wydają się być tylko poszczególne elementy utworów – bas, perkusja – ale nigdy całe kawałki – i właśnie w tym dostrzegam podobieństwo do muzyki filmowej.

Wyjdźmy poza technikalia, przejdźmy do samego brzmienia. Zamilska główny nacisk kładzie na bas i używa do tego sytych, skutecznie przebijających się na pierwszy plan dźwięków. Elementy perkusji czasem przypominają brzmienie prymitywnych instrumentów, czasem metaliczne odgłosy rodem ze złomowiska. Co ciekawe, często stają się elementem głównej melodii („Suffocation”). Dobrym pomysłem okazują się być też wstawki wokalne („Smash”), ale ich nadużywanie mija się z celem (przykład: „Ruin”).

W swoim zamyśle kawałki nie są tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Zazwyczaj mamy do czynienia z rozbudowującą się w trakcie utworu perkusją, mocnym i narastającym basem oraz rozwijającą się przez cały utwór melodią, dopełnioną samplami wokalnymi. Schemat nie jest trudny do wychwycenia, jednak Zamilska pokazała, że wie co robi – dlatego w świetny sposób wyeksploatowała ten pomysł i wykuła z niego porządny album.

Ulubiony kawałek

Rise

Ocena

Dobrze wyeksploatowany schemat.

7/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s