Auride – Encountered Strikes

Okładka + info

Gatunekambient / dub techno
Rok wydania2018
WytwórniaAudile Snow

Retzka

Gdy ambient zaczyna łączyć się z dub techno, mogą z tego powstać różne ciekawostki, a jedną z nich jest „Encountered Strikes”, album polskiego producenta Auride. Czy taka kombinacja może brzmieć dobrze? To zależy.

Każdy kawałek rozpoczyna się łagodnym, czysto ambientowym intro, zatem ocenę można sprowadzić do tego, co dzieje się dalej – a dzieje się sporo. Choć „Matozinhos” pozwala przypuszczać, że album będzie stricte ambientowy, to już „Program Burst” wytrąca tę pewność z ręki – i tak jest przez resztę albumu, gdzie zahaczamy o samo dub techno („In Debris”), czasem stylistykę Aphex Twina („Maybe Logic”), dark ambient („Goldless altar”), masywne EBM-owe brzmienia („Dungeness”), a nawet coś, co chwilami przypomina Autechre („Void Ecology”).

Cały album ma bardzo chłodny wydźwięk. Jakkolwiek to nie zabrzmi, w moim odczuciu kawałki są bardzo przestrzenne, a niektóre z nich przy tym minimalistyczne (wspomniane już „Dungeness”). Melodie, poza paroma wyjątkami („Humming weird”) są stonowane i stanowią jednocześnie pierwszy plan oraz tło. Perkusja za to, o ile w ogóle się pojawia, jest dynamiczna, składa się z wielu metalicznych sampli i nadaje kawałkom pędu.

Jeśli ktoś jest fanem dub techno, raczej polubi „Encountered Strikes”. Jeśli ktoś ceni dobry ambient – również doceni ten album. Ja, niestety, nie mogłem wczuć się w to wydanie przez spory rozstrzał stylistyczny. W niektórych krążkach faktycznie lubię, gdy kawałki znacząco się od siebie różnią. Na „Encountered Strikes” to nie zagrało – nie potrafię odebrać tego ani jako dub techno, ani jako ambient, co przez całą długość albumu okropnie mnie męczyło. Dlatego raczej do niego nie wrócę, choć zalecałbym każdemu przejrzeć to wydanie na własną rękę.

Ulubiony kawałek:

Maybe Logic

Ocena

Dla wielbicieli dub techno lub ambientu, nie do końca dla mnie.

5/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s