Akwizgram – 4ever

Okładka + info

GatunekIDM / deconstructed club
Rok wydania2018
WytwórniaEnjoy Life

Retzka

Z moich spostrzeżeń wynika, że rynek muzyki elektronicznej jest już nieźle nasycony. To dobrze, bo taki stan rzeczy skłania kolejnych artystów do korzystania ze świeżych pomysłów, eksperymentowania i prób redefiniowania poszczególnych styli muzycznych. Na taką właśnie próbę wygląda „4ever” łódzkiego artysty, kryjącego się pod pseudonimem Akwizgram.

„4ever” oscyluje w bardzo szerokim spektrum styli muzycznych – nie tylko w obrębie całego wydania, lecz – co warto zauważyć – w obrębie poszczególnych kawałków. Dub techno miesza się z downtempo („Olisadebe”, „Urwis”). Ambient przechodzi w IDM, a IDM w ambient („Laguna”, „Kwiat”). Zdarzają się momenty rodem z harsh noise’u („Chrust”), a niektóre kawałki do złudzenia przypominają wczesne wydania Boards of Canada („Kocurek”, „Itnatna”).

Sam dobór dźwięków i sposób ich wyeksponowania w poszczególnych utworach również zmienia się z minuty na minutę, przez co czasem na pierwszy plan wychodzi perkusja, czasem melodia, a czasem… tło – przez co cały utwór rysuje się w głowie jak obrazek, widziany przez zabrudzoną ramkę („Kocurek”). W dodatku, poszczególne sample czasem wydają się płynąć, zlewać w jedną całość („Laguna”), a czasem zachowują niemal całkowitą odrębność („Olisadebe”). Słowem: dużo się dzieje.

Biorąc pod uwagę wszystko, co napisałem powyżej, moja subiektywna ocena powinna być całkiem wysoka, a jednak nie jest. Dlaczego? Z prostego powodu. Taka mieszanka brzmień nie rysuje mi się w głowie jako kompletne wydanie, lecz raczej coś w stylu zbioru różnych inspiracji, ubranych w jedną okładkę. Doceniam inwencję twórczą, ale nie czuję tego wydania. Pasjonaci nurtu „deconstructed club” (są tu tacy?) powinni się z nim zapoznać. Cała reszta może je potraktować co najwyżej jako ciekawostkę.

Ulubiony kawałek

Laguna

Ocena

Mieszanka wybuchowa.

4/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s