Nirlazc – Polar Night

Okładka + info

Gatunekambient rock / dream pop
Rok wydania2018
Wytwórnia

Retzka

Czy do wyprodukowania albumu potrzebny jest producent? Czy do wydania go potrzebna jest wytwórnia? Nirlazc, artysta z Gdańska, pokazuje, że niekoniecznie – choć wiążą się z tym zarówno plusy, jak i minusy. Co to oznacza w przypadku, gdy mowa o łączeniu indie rocka i dream popu?

Zacznijmy, tradycyjnie, od analizy brzmienia. Już od pierwszych dźwięków w „Intro”, słuchacza wita podniosły, z lekka ezoteryczny nastrój, budowany przez minimalistyczne, malownicze dźwięki gitary i nieskomplikowaną perkusję. W dalszej części do gry wchodzą psychodeliczne akordy na klawiszach („Lavenders on the Moon”, „Mavenders on the Loon”), a także stłumiona, umieszczona jakby w tle część wokalna („Polar Night”, „Slightly Pink”). Progresje w brzmieniu na ogół są wyczuwalne, ponieważ w dużej mierze dotyczą partii wysuwających się na pierwszy plan.

Co się tyczy nastroju i barwy dźwięku, po odsłuchu całego „Polar Night” nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy jego atmosfera jest podniosła, czy może senna i relaksująca. Dlaczego? Otóż: o ile tło – czyli bas, perkusja, a także wokal – tworzy sielankowy nastrój, o tyle pierwszoplanowe melodie kompletnie nie pasują do tego obrazu. Niestety, to właśnie tutaj uwypukla się największa wada „domowej produkcji” tego albumu – najwyższe dźwięki zostały zbyt mocno zaznaczone na pierwszym planie, co podczas odsłuchu pełnych 46 minut zaczęło mnie po prostu męczyć.

Niemal w każdym kawałku dostrzegłem tę wadę, a to bardzo negatywnie wpłynęło na mój odbiór całego „Polar Night”. Nirlazc ma swoją wizję brzmienia. Ma pomysł. Teraz trzeba będzie poczekać, aż ubierze ten pomysł w zgrabny, ładnie wyprodukowany album. Bo przecież to, co tu wypunktowałem, wymaga dopracowania, nie wynajdowania koła na nowo. Dlatego czekam na kolejne wydania….

Ulubiony kawałek

Clouds Made of Glass

Ocena

Ezoteryczny nastrój.

4/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s