Black Smoke – Holy Reptilian Mother

Okładka + info

Gatuneksludge metal / doom metal / stoner metal
Rok wydania2019
Wytwórnia

Retzka

Za każdym razem, gdy podchodzę do sludge metalu, mam ambiwalentne nastawienie co do tego typu brzmienia i nigdy nie wiem, czy dotrwam do końca albumu. W przypadku pisania retzki, oczywiście dotrwałem, tylko ile frajdy dał mi odsłuch nowego albumu wrocławskiej grupy Black Smoke?

No dobra, na początek konkrety. „Holy Reptilian Mother” to przede wszystkim udana próba łączenia sludge’u i stonera. Brzmienie jest gęste, oparte na wolnym tempie, mocnym basie, uzupełnione solidną perkusją i dość charakterystycznym dla sludge’u hardkoro-podobnym wokalem. Atmosfera – bez zaskoczenia – jest mroczna i duszna, skutkiem nieco psychodelicznego brzmienia każdego kawałka, co uwidacznia doomowe inspiracje na tym krążku.

Dla urozmaicenia miejscami pojawiają się syntezatory („Ethanol”), saksofon i ukulele („Stormtripper! Shroomtripper!”), lub mocne przestery („Acid Is Not A Cheap Wine”). Ogólnie obrana konwencja brzmienia jest przy tym zachowana, album jest spójny i konsekwentnie trzyma się obranej stylistyki. Nie daje wytchnienia, wciąga. Gładko przepływa z ucha do ucha i tylko wokal, którego notabene w ogóle nie rozumiem, zapobiega wpadaniu słuchacza w kompletny, stonerowy trans. Technicznie? Świetna robota, ale…

Wiecie, jaka jest największa wada „Holy Reptilian Mother”? Otóż, nie potrafię odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego miałbym komukolwiek polecić akurat ten album. Doceniam zawarte w nim pomysły, ale szczerze mówiąc, to wydanie nie stało się dla mnie w żaden sposób wyjątkowe. Myślę, że to dobry materiał, który zachęcił mnie do pójścia na koncert Black Smoke, jednak nie czuję tej muzy na tyle, żeby słuchać jej na słuchawkach, czy głośnikach.

Zresztą, sprawdźcie sami i jeśli uważacie, że się mylę – sekcja komentarzy czeka. Odsłuch poniżej.

Ulubiony kawałek

Ethanol

Ocena

Materiał na koncert

5/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s