Duy Gebord – odpoczynek

Okładka + info

Gatunekindustrial techno / glitch
Rok wydania2018
WytwórniaTrzy szóstki

Retzka

Po raz kolejny na tapecie mam wydanie z Trzech szóstek, coraz bardziej wpływowego, polskiego labelu. Dziś następny muzyk z Warszawy, Duy Gebord i jego album „odpoczynek”, na którym kolejne utwory wprowadzały mnie w trans, a ich tytuły doprowadzały autokorektę w WordPressie do szału.

Pierwszy kawałek wita słuchacza gęstą, bezduszną melodią, która po kilkudziesięciu sekundach powoli zaczyna stawać się tłem. I ten element okazuje się być charakterystyczną częścią całego albumu (EP-ki?) – dźwięki, które na ogół są pierwszym planem, stają się tłem; dźwięki na ogół stanowiące tło – wychodzą na pierwszy plan („las na zwakowie”). Co więcej, progresje utworów czasem dotykają nawet perkusji („zrobilo sie mnie dwoch”), a czasem wręcz stają się regresjami i zmniejszają liczbę dźwięków w tle („urodzilem brzydkie dziecko”).

Generalizując dalej, wypada wspomnieć, że wszystkie kawałki są mocno skondensowanymi dawkami dźwięków – dzieje się w nich bardzo dużo, pojawia się multum sampli, a nawet ściany dźwięku, co momentami staje się jednocześnie przytłaczające i hipnotyzujące, a osobiście przywołało mi na myśl chociażby big beat pokroju Fluke. Przyznaję, kupiło mnie to – nie uważam, żeby osiągnięcie takiego efektu końcowego było czymś łatwym.

„odpoczynek”, wbrew swej nazwie, od początku do końca nie daje słuchaczowi odpocząć. Brzmienie łączy w sobie elementy IDM-u i industrial techno, przez co, choć sprawia wrażenie bardzo chaotycznego, potrafi wprowadzić w solidny trans. Zdaję sobie sprawę z faktu, że to nie jest muzyka dla każdego, zatem polecam „odpoczynek” głównie osobom nastawionym na ciężkie, nieszablonowe brzmienie – czyli chociażby fanom We Will Fail, Zamilskiej, albo… Aphex Twin.

Ulubiony kawałek

urodzilem brzydkie dziecko

Ocena

„odpoczynek” nie daje odpocząć.

6/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s