Dark Raven Project – Comeback From the Ashes

Okładka + info

Gatunekprogressive metal / instrumental metal
Rok wydania2017
Wytwórnia

Retzka

Czy do nagrywania progressive metalu potrzeba więcej niż jednej osoby? Choć można zakładać, że jest to warunek konieczny do powstania czegoś ciekawego, Michał z Wrocławia – działając pod aliasem Dark Raven Project – spróbował udowodnić, że da się inaczej. Co z tego wyszło?

Album „Comeback From the Ashes” zaczyna się od klimatycznego, filmowego wręcz kawałka „Dystopia”. Szybko okazuje się jednak, że to tylko koncepcyjne wprowadzenie do wszystkiego, co usłyszymy za chwilę. Kolejne utwory atakują z głośników intensywnymi riffami, przechodząc od melodyjnego brzmienia („Black Wolf”) do coraz bardziej drapieżnych dźwięków, osiągając apogeum w połowie krążka („When Colossus Falls”). Zaraz potem następuje przejście w drugą stronę – z ostrego brzmienia do melodyjnych riffów, a następnie paru chwil wytchnienia („Kurama”) i łagodnego zwieńczenia albumu („Absolution”).

Nastrój „Comeback From the Ashes” waha się od chwilowego transu, poprzez lekkie uniesienia, aż po czystą agresję. Co ciekawe, koncepcyjnie takie coś się sprawdza. Całe wydanie jest krótkie (nieco ponad 20 minut), ale zawiera wstęp, rozwinięcie i zakończenie – ot, wzorcowa kompozycja. Progresje i zmiany w brzmieniu są wyraziste, czuć je zarówno przez riffy jak i perkusję, a także dźwięki pojawiające się w tle (np. w „When Colossus Falls”). Doceniam ten układ, choć nie jestem pewien, czy był efektem zamierzonym, czy może dziełem przypadku…

Zachwalam tu aspekty koncepcyjne „Comeback From the Ashes”, jednak moim zdaniem, obok nich jest tu też wada produkcyjna. Pierwszy kawałek jest świetnie zrobiony, ma bardzo dużo przestrzeni i wręcz otacza słuchacza. Z kolei gdy pojawiają się riffy, ten efekt zanika, słuchacz przestaje być otoczony, całość brzmienia zbiera się w centrum, jakby dźwięki się na siebie nakładały.

Uznajmy, że się po prostu czepiam – w końcu to nadal niezły kawałek metalu, w dodatku stworzony od zera przez jedną osobę. Z pewnością warto sprawdzić, bo to wydanie może stanowić niezłą inspirację dla innych!

Ulubiony kawałek

When Colossus Falls

Ocena

Wzorcowa kompozycja.

7/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s