Ruphus – Flying Colours

Okładka + info

Gatunekjazz fusion / jazz-funk
Rok wydania1978
WytwórniaPolydor A/S

Retzka

Fuzja jazzu, rocka i funku brzmi jak coś egzotycznego, ekstrawaganckiego, eklektycznego i dość nowoczesnego. Jak się jednak okazuje, takie pomysły znane były już w roku 1978 i – co ciekawe – ich wykonanie pozostawiło niewiele do życzenia. Norweska grupa Ruphus zrobiła właśnie coś takiego, nagrywając album „Flying Colours”, którego tytuł jest świetną definicją tego, co można na nim usłyszeć.

Choć oprawa i kompozycja jest tu usadowiona gdzieś w funkowo-rockowej konwencji, samo brzmienie nie trzyma się tak jednoznacznie stylistyki obranej dla konkretnego gatunku. Nie da się nie wyczuć w tym zbiorze kawałków jazzowego ducha, a styl ten jest pięknie podkreślony właśnie przez funkową dynamikę.

Nie do końca jestem w stanie pojąć, czym inspirowali się twórcy pisząc te utwory, jednak jestem niemal w stu procentach pewien, że „latające kolory” były, nomen omen, myślą przewodnią. Przeskakujemy tu od żwawych kawałków, czerpiących garściami z jazzowej improwizacji, po funkowe wariacje idealne do leniwego potupania nogą. Od melancholijnych tonacji, aż po szalone jazdy niejednokrotnie wybijające słuchacza z jakiegokolwiek rytmu. A wszystko uzupełnione wokalem, żeby nie było za nudno.

Czy „Flying Colours” jest albumem, który każdy powinien znać? I tak, i nie – nie ulega wątpliwości, że z arcydziełem wszech czasów tu nie obcujemy, aczkolwiek nieco zdziwiłem się, widząc pod nim raptem kilkadziesiąt ocen na RateYourMusic, serwisie-kolebce osób na ogół muzycznie rozeznanych (albo „tatuśków”, co można wnioskować na podstawie ogromnej liczby wysokich ocen przy niekoniecznie najlepszych klasykach rockowych). W związku z powyższym, nie zamierzam pozostawić swojego odsłuchu tego krążka bez śladu – stąd ta recenzja.

Ulubiony kawałek

Early Riser

Ocena

Ruphus-plecień, bo przeplata – rock, funk, jazz, muzykę świata…

7/10

Odsłuch

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s